Pomimo faktu, że cegła to materiał tradycyjny i raczej kojarzony z surową stylistyką, to charakter wnętrz z jej wykorzystaniem może być zaskakująco nowoczesny, a co najważniejsze – także przytulny. Współczesne trendy w aranżacji wnętrz stawiają na naturalne akcenty. Prym niezmiennie wiodą ręcznie formowane płytki i cegły klinkierowe, zarówno te w stylu retro, jak i nowoczesnym. Przed wyborem najlepszego produktu, warto jednak poświęcić chwilę na poznanie ich zastosowania i możliwości. Niestety wraz ze wzrostem popytu, na rynku pojawiło się wiele wyrobów, które imitują naturalne produkty. Ich trwałość, odporność na różnego rodzaju czynniki, dostępność wersji kolorystycznych jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku naturalnych ręcznie formowanych cegieł i płytek klinkierowych. Dlaczego tak jest? Już wyjaśniamy.
Klinkier – produkt w 100% naturalny
Wypalanie w bardzo wysokiej temperaturze gwarantuje jego trwałość. Powstaje z połączenia gliny i piasku, czyli z naturalnych składników. Występuje w formie:
W aranżacji wnętrz wykorzystuje się przede wszystkim ręcznie formowane płytki klinkierowe. Jest to idealny materiał do wykończenia ścian czy obłożenia kominków.Coraz częściej używa się także płytek imitujących ręcznie formowane, o chropowatej strukturze. Jest to doskonała alternatywa dla płytek ręcznie formowanych.
Ręcznie formowane cegły klinkierowe to drugi z najczęściej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych. Idealnie nadają się one do budowy ścianek działowych, obudowy kominków czy jako podstawy pod blat. Mówiąc generalnie – klinkier można z powodzeniem wykorzystać w salonie, kuchni, przedpokoju, łazience czy sypialni.
Wśród czołowych producentów tych materiałów wykończeniowych należy wymienić:
W przypadku imitacji wyrobów klinkierowych, wykonanych z gipsu, betonu, czy tak zwanego klinkieru elastycznego, niestety kwestia kolorystyki bywa problemowa. Są to także materiały mniej wytrzymałe, mniej odporne na uszkodzenia czy przebarwienia.
Wraz ze wzrostem zainteresowania tymi produktami, na rynku zaczęło pojawiać się wiele imitacji naturalnego klinkieru. Trzeba mieć świadomość tego faktu, przy wyborze produktów.
Zdecydowaną zaletą klinkierowych materiałów wykończeniowych jest jednolita struktura wewnętrzna. Proces produkcji oparty tylko i wyłącznie na naturalnych składnikach sprawia, że w całkowitym przekroju zachowują one jednakowy kolor.
Z całą pewnością jest to materiał wykończeniowy warty uwagi, który nadaje ciepła oraz z łatwością przełamuje monotonię. Dużą zaletą ręcznie formowanych płytek i cegieł klinkierowych jest także fakt, że idealnie komponują się one z innymi materiałami takimi jak naturalne drewno, szkło czy aluminium. Trzeba pamiętać, że we wnętrzu dają dominujący efekt, podkreślający jego charakter.