DŁUGOWIECZNE ELEWACJE Z KLINKIERU

Elewacja klinkierowa stanowi najbardziej widoczną i przyciągającą uwagę część budynku.

Jednocześnie jest elementem, poddawanym ciągłym oddziaływaniom czynników zewnętrznych, z tego powodu co jakiś czas musi być poddawana renowacji.

 

W zależności od lokalizacji oraz materiałów, z jakich została wykonana, różny jest okres pomiędzy poszczególnymi pracami renowacyjnymi. W przypadku elewacji tynkowych, znacznie częściej musimy odnawiać zewnętrzną warstwę, która, pod wpływem warunków atmosferycznych, z czasem zaczyna pękać i tracić swoją pierwotną kolorystykę. Ceramiczna elewacja, wykonana z klinkieru lub cegły licowej, jest znacznie bardziej odporna na osadzanie się kurzu, a jej trwałość i niezmienność koloru oceniane są na wiele lat.

 

porady_klinker_formback_fleming porada-elewacja

 

Dostępne na rynku płytki elewacyjne są idealnym sposobem na zmianę wizerunku naszego domu. Bogata oferta płytek ceramicznych pozwala na szybkie i proste wykonanie elewacji, której efekt finalny będzie nie do odróżnienia od fasady ceglanej. Optyczne wrażenie ściany murowanej z cegły klinkierowe idzie w parze w właściwościami technicznymi, takimi jak długotrwałość, wytrzymałość na czynniki zewnętrzne oraz odporność na osadzanie się zabrudzeń. W dłuższej perspektywie czasowej, wybór okładzin ściennych przekłada się na znaczne oszczędności – zminimalizowana jest konieczność renowacji, a czyszczenie odbywa się przy każdych opadach deszczu. Zaletą płytek elewacyjnych jest również łatwość ich montażu. Płytki po prostu nakleja się na odpowiednio przygotowane podłoże.

porada-2cporada-klienkier-Wasserstrich

 

Co więcej, na rynku dostępne są nie tylko okładziny elewacyjne o standardowym prostokątnym kształcie, ale również płytki klinkierowe narożne, dostosowane do układania na kątach zewnętrznych. Zarówno płytki elewacyjne, jak też cegły klinkierowe i licowe, są bardzo często wykorzystywane przy restauracji starych, pofabrycznych budynków. Współczesna architektura bardzo często adaptuje zabytkowe obiekty przemysłowe, przeistaczając je w nowoczesne pomieszczenia mieszkalne, biurowce i kompleksy handlowo – usługowe.

Szczególnie w przypadku inwestycji w śródmieściach, gdzie w otoczeniu zlokalizowanych jest wiele zabytków, zastosowanie ceglanych elewacji pozwala na wkomponowanie budynku w całościową koncepcję urbanistyczną, nawiązującą do tradycyjnej zabudowy miejskiej. Przy odnowie i przebudowie starych obiektów użytkowych, płytki elewacyjne pozwalają szybko zmienić wygląd fasady z zachowaniem jej uprzedniej stylistyki.

 

Arch. Anna Macjasz

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG